Ambalaj Atıklarının Geri Dönüşümü Bize Ne Kazandırır?
Ambalaj Atıklarının Geri Dönüşümü Bize Ne Kazandırır? için yorumlar kapalı

 

Geri Dönüşüm sürecine dahil olan atıklar arasında ambalaj atıkları önemli bir paya sahip. Cam, kağıt-karton, kompozit, metal ve naylon-plastik ambalajları temel gruplar olarak sayabiliriz.

Tüketilen ve atık durumuna gelen maddelerin geri dönüşüm ile yeniden kullanılabilir hammaddeler haline gelmesi ile üretim sürecinde ihtiyaç duyulan hammadde ihtiyacı azalmaktadır. Bu durum sürdürülebilirlik açısından elzemdir çünkü kaynakların hızla tükendiği Dünyamızda sürdürülebilir ekonomi birincil sırada yer alıyor.

Atık maddelerin geri dönüşüm sayesinde ikincil tüketilebilir madde olarak kullanılması tüketim sonucunda doğal dengenin bozulmasının önüne geçilmesine yardımcı oluyor. Nüfus artışı paralelinde tüketim artışını da etkiliyor ve böylelikle hammadde talebi de hızla artıyor. Üretim sürecinde ihtiyaç duyulan bu maddelerin bir kısmı günümüzde geri dönüşüm yolu ile karşılanmaktadır.

Geri dönüşüm yolu ile üretim sürecinde ihtiyaç duyulan malzeme açığının kapatılması ile geri dönüşüm süreci tercih edilmeden önce doğaya verilen zararlar engelleniyor. Geri dönüşüm sonucunda dönüştürülen atık maddelerin tekrar hammadde olarak kullanılması sonucunda büyük miktarda enerji tasarrufu sağlanıyor. Geri dönüşüm sürecinin tercih edilmesi ile atık maddeleri tekrar ham madde haline getirmek bütçeleri maddi yönden olumlu etkilemek ile kalmıyor aynı zamanda doğaya verilen zararların en aza indirgenmesine yardımcı oluyor.

Kullanıp çöpe atılan maddelerin geri dönüşümle birlikte ikincil bir madde olarak tüketim sürecine tekrar dahil olması ile, dünyanın en büyük sorunlarından biri olan ve her geçen gün daha çok artan çevre kirliliğinin günden güne artması da önlenmektedir.

Metin Çelebi | MT Greenworks

0

X